Tuesday September 02, 2014

QUESTION OF THE WEEK

  • The Old Farmer's Almanac, published in Dublin, New Hampshire, North America's most popular reference guide and oldest continuously published periodical since 1792, says, “Winter temperatures will be colder than normal." What do you think?
  • It was a nice summer
  • 57%
  • Bring it on! Cross country skiing on the Jack Crolly Trail, snowmobiling on Paint Lake and ice fishing on Partridge Crop Lake at -4O°C
  • 43%
  • Total Votes: 115





Photo Galleries  »  Installation of Archbishop Murray Chatlain

Installation of Archbishop Murray Chatlain

The Roman Catholic Archdiocese of Keewatin-Le Pas has its sixth bishop with the installation March 19 of Archbishop Murray Chatlain. The Vicariate Apostolic of Keewatin was erected on March 4, 1910 and Bishop Ovide Charlebois, of the Oblates of Mary Immaculate (O.M.I.), was appointed as its first ordinary on Aug. 8, 1910 and installed as vicar apostolic March 7, 1911. Charlebois remained in office until his death in November 1933 and was succeeded by Bishop Martin LaJeunesse, O.M.I., who served until his retirement in April 1954. Bishop Paul Dumouchel, O.M.I., who was appointed vicar apostolic in February 1955 and served until his retirement in November 1986, succeeded LaJeunesse. The Vicariate Apostolic of Keewatin was elevated to archdiocese status on July 13, 1967 and Dumouchel became its first archbishop. Bishop Peter Sutton, O.M.I., who had been ordained as bishop of the Diocese of Labrador-Schefferville in Newfoundland in July 1974, was appointed coadjutor archbishop of Keewatin-Le Pas in January 1986 and archbishop in November 1986. He retired in March 2006. Sylvain Lavoie, O.M.I., who was ordained coadjutor archbishop of Keewatin-Le Pas on Aug. 29, 2005 and archbishop in March 2006, succeeded Sutton. Lavoie, 65, resigned due to ill health last July 16, and currently resides in Saskatoon. Archbishop Pedro López Quintana, of Spain, the Vatican's Apostolic Nuncio to Canada, had been scheduled to install Archbishop Murray Chatlain Tuesday at Our Lady of the Sacred Heart Cathedral in The Pas, but was replaced by Archbishop James Weisgerber of the Archdiocese of Winnipeg, as Quintana was in Rome for the installation of Pope Francis the same day. Chatlain, 50, was named coadjutor bishop of the Diocese of Mackenzie-Fort Smith, located primarily in the Northwest Territories, but also dipping slightly into northern Saskatchewan and extending into western Nunavut, on June 23, 2007 and became bishop on May 10, 2008. He remains apostolic administrator of the Yellowknife-based diocese.

Click on any image to browse the gallery.Showing: 42 items.






About Us | Contact Us | Advertisers | Newsletter Subscribe | Sitemap / RSS   Glacier Community Media: www.glaciermedia.ca    © Copyright 2014 Glacier Community Media | User Agreement & Privacy Policy

LOG IN



Lost your password?